استفاده از عنوان H1 برای تعیین عنوان اصلی پست یا صفحه شما کاربرد دارد. منطقی است که به پست خود یک عنوان بدهید، درست است؟ داشتن بیش از یک H1 مانند این است که بگوییم: “این محتوا در مورد دو موضوع با اهمیت یکسان صحبت می کند.” در ادامه، توضیح می دهم که چرا در هر صفحه فقط به یک عنوان H1 نیاز دارید.

ساختار عناوین در سئو

در بسیاری از CMS ها مانند وردپرس یا Shopify، تیترها و عناوین به شکل رتبه بندی شده مرتب می شوند. عنوان اصلی یک محتوا بالاترین رتبه را به خود اختصاص می دهدو با تگ H1 مشخص می شود، مابقی عناوین پست و یا صفحه مورد نظر شما با تیترهای H2 الی H6 رتبه بندی و مشخص می شوند که توسط این تگ ها اهمیت هر بخش از محتوا و ارتباط آنها با بقیه محتوا نشان داده می شود. بنابراین، هنگامی که یک کاربر به محتوا و یا صفحه سایت شما وارد می شود، این نوع دسته بندی عناوین به او کمک می کند تا محتوا را بدرستی درک کند. این عناوین به خواننده یک مطلب کمک می کنند تا بتواند محتوای متن را با یک نگاه گذرا بررسی کرده و نحوه تناسب آنها را با یکدیگر متوجه شود.

موتورهای جستجو هم مانند کاربران عناوین را می خوانند و سعی می کنند ساختار متن شما را درک کنند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که به جای متن معمولی که من و شما می خوانیم، ربات موتورهای جستجو نسخه HTML سایت شما را بررسی کرده و تگ های عنوان را بصورت کدهای HTML می خوانند. این تیترها به موتورهای جستجو کمک می کنند تا اهمیت نسبی موضوعات فرعی متن محتوای شما را درک کنند.

یک یا چند H1 ؟

H1 تگ عنوان اصلی محتوای شما است البته باید دقت داشته باشید که این موضوع را با عنوان سئو اشتباه نگیرید. پیشنهاد می کنم فقط یک بار از عنوان H1 استفاده کنید. چون معتقدم که این کار بهترین انتخاب است چون:

سرفصل ها به کاربران و گوگل کمک می کنند تا متن شما را بدرستی درک کنند. اگر چندین عنوان H1 برای یک محتوا وجود داشته باشد، خوانندگان محتوای شما و ربات های Google ممکن است گیج شوند و وقتی تمایز واضحی بین موضوعات اصلی و فرعی در محتوای سایت شما پیدا نکنند، باعث سردرگمی آنها شده و در نتیجه سایت شما را ترک کنند.

استفاده صحیح از سرفصل ها و عناوین باعث می شود که متن شما در دسترس تر و خواناتر باشد. داشتن بیش از یک H1 در یک مقاله این موضوع را پیچیده کرده و بدون نشانه‌های بصری، ممکن است افراد را بیشتر گیج کنید.

البته استفاده کردن از سرفصل های دیگر به اندازه نیاز شما در یک محتوا کاملا قابل قبول است و هیچ مشکلی ندارد. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که شیوه استفاده کردن از سرفصل ها بصورت سلسله مراتبی است. به عنوان مثال، قبل از استفاده کردن از تگ H3 در یک موضوع خاص، باید از تگ H2 استفاده کنید.

استفاده از H1

نتیجه

استفاده از سرفصل ها با روش و سلسله مراتب صحیح، به سئوی وبسایت شما کمک می کند. تگ H1 به عنوان اصلی پست شما اختصاص داده می شود. طبیعتا مفهوم محتوای صفحه یا مطلب شما در خصوص دو یا سه موضوع با اهمیت یکسان نخواهد بود پس فقط باید یک بار از عنوان H1 در صفحات سایت خود استفاده کنید. همانگونه که استفاده اشتباه از عناوین باعث سردرگمی کاربران و موتورهای جستجو می شود، استفاده نکردن از این عناوین و اختصاص ندادن تگ H1 به عنوان اصلی مطالبتان نیز باعث بروز خطا در سئو سایت شما گردیده و کاربرانتان و بخصوص موتورهای جستجو را از بررسی، دسته بندی و ایندکس کردن صحیح مطالب و محتواهای سایت شما ناتوان می سازد.

turned_inدسته بندی : بهینه‌سازی موتور جستجو
moreبرچسب : ، ، ،

مطالب مرتبط

رسیدن به صفحه اول گوگل
اهمیت لینک‌سازی در سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست