بسیاری از مدیران و صاحبان وبسایت ها تصور می کنند طراحی سایت بسیار ساده است و به راحتی از کنار برخی از مهمترین نکات میگذرند و دچار اشتباه های بسیار رایج در طراحی وب سایت می‌شوند. در حالی که برطرف کردن هر یک از این نکات باعث روند رو به رشدی در جذب و حفظ مخاطب خواهد شد. در این مقاله قصد دارم تا 21 اشتباه رایج در طراحی سایت را به شما معرفی کنم.

فراموش نکنید که وبسایت شما، اصلی ترین ابزار کار و کسب درآمد شما در دنیای وب است. در واقع کانال ارتباطی بین شما و مخاطبان شماست. از این رو باید برای حفظ مخاطبین خود سایت حرفه ای و بدون نقصی خلق کنید. بسیاری از اشتباهات رایج در طراحی وب‌سایت عامل مخرب در جذب و حفظ مخاطبین شما می‌باشد.

اشتباهات رایج در طراحی سایت

مهمترین اشتباه رایج در طراحی وبسایت این است که نکات و فاکتورهای کاربردی را به دست فراموشی بسپارید. تصور نکنید که پس از آنکه سایت شما بالا آمد به خودی خود رنک و رتبه سایت بالا می‌رود و سایت بلافاصله مخاطبان را به سمت شما می کشاند. خیر اصلا این طور نیست. همه چیز به امتیازات سایت شما بستگی دارد. شمایل و امکانات سایت باید نیاز مخاطب را برطرف کند و فراموش نکنید که شما با میلیون ها سلیقه متفاوت طرف خواهید بود. پس در زمان طراحی سایت، چالش های اشتباهات رایج در طراحی سایت را بشناسید.

اشتباهات رایج در طراحی

1- جذابیت ظاهری

یکی از اشتباهات رایج در طراحی سایت، عدم توجه به چهره و جذابیت ظاهری سایت‌تان است. در حالی که اولین چیزی که مخاطب با آن روبه رو می‌شود ظاهر سایت شماست. در واقع اولین نکته‌ای که مخاطب را به سمت شما جذب می‌کند جذابیت اولیه است.

برای جذاب بودن نیاز نیست حتما از افکت‌ها و پروتکل‌های عجیب و غریبی استفاده کنید. بسیاری از این افکت‌های شلوغ، نه تنها جذابیتی ندارند، حتی سرعت سایت شما را هم کم می‌کنند. بنابراین اصلا به استفاده از این افکت‌ها فکر نکنید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که با توجه به نوع و نحوه استفاده شما از سایت نوع طراحی رابط کاربری سایت میتواند متفاوت باشد و در کل هیچ قانون مشخصی برای ان وجود ندارد.

در مقابل آن سعی کنید صفحات سایتتان خیلی ساده نباشد. درست است که سادگی بخشی از جذابیت است اما این بدان معنا نیست که هیچ عنصر جذابی را در صفحات سایت و به خصوص در صفحه اول سایت بکار نبرید. گرافیک جذاب و استفاده از رنگ‌هایی که نگاه مخاطب را جذب کند، بخش مهمی از جذابیت ظاهری سایت شما محسوب می‌شود. از تکرار یک انیمیشین در تمام صفحات سایت بپرهیزید. این کار خلاقیت و جذابیت سایت شما را کم می‌کند. رعایت این نکات باعث می‌شود تا مخاطب تمایل بیشتری به بررسی و کندوکاو در صفحات سایت شما نشان دهد.

2- ایجاد توازن

هرچند طراحی سایت جذاب در جذب مخاطب تاثیر گذار است اما زیبایی ظاهر سایت به تنهایی برای برانگیختن حس کنجکاوی مخاطب کافی نیست.

شاید وب سایت شما در نگاه اول به حدی جذاب باشد که مخاطب را برای ماندن در سایت ترغیب کند. اما در اصل محتوای شما مخاطب را جذب می‌کند. شاید چهره و ظاهر سایت شما در نگاه اول ببینده را کنجکاو کند اما وقتی مخاطب شروع به خواندن محتوا کند، دیگر زیبایی ظاهری سایت اهمیت چندانی ندارد. مخاطب از سایتی که جذاب دیده شود، توقع یک محتوای جذاب دارد. از این رو تواضع بین ظاهر و محتوا خیلی مهم است. یکی از اشتباهات رایج در طراحی وب سایت این است که به این توازن دقت نکنید. اگر در مقابل طراحی جذاب و ساده، محتوایی با همین وزن نداشته باشید، حواس مخاطب را از موضوع اصلی دور می‌شود. سعی کنید محتوایی ساده و بدون پیچیدگی‌های نگارشی، تولید کنید. که در عین سادگی مقصود را تمام و کمال مشخص کند. از زیاده گویی و مقدمه چینی‌های بی مورد هم به شدت بپرهیزید.

3- فونت و نوشتار

پس از آنکه صفحه سایت پیش روی مخاطب باز شد، قطعا بلافاصله به سراغ محتوا و متنی که مورد نیاز اوست می‌رود. حالا تصور کنید که کاربر نتواند متن را راحت بخواند. چه خواهد شد؟ قطعا با یک کلیک صفحه را می‌بندد. خوانایی عنصر مهمی در جذب مخاطب است. استفاده از یک فونت زیبا و در عین حال خوانا را جدی بگیرید. رنگ فونت را با توجه به رنگ صفحه به نوعی انتخاب کنید که چشم را آزار ندهد و به راحتی قابل خواندن باشد.

سایز فونت باید متناسب باشد. نه خیلی درشت و نه خیلی ریز. چون در هر دو صورت برای مخاطب جذابیتی نخواهد داشت و خواندن متن را مشکل و خسته کننده می‌کند. می‌توانید برای اینکه چشم مخاطب کمتر خسته شود از فونت های متفاوت استفاده کنید. تیترها را بلد کنید و رنگ فونت و البته نکات مهم‌تر را تغییر دهید. به شما توصیه می‌کنم این اشتباه رایج در طراحی سایت را جدی بگیرید.

4- هاست قدرتمند

یک هاست خوب و معتبر، اعتبار بیشتری به سایت شما می‌دهد. شاید مخاطب به صورت مستقیم با هاست شما روبرو نباشد. اما سرعت سایت بخشی از جذابیت و حفظ مخاطب است. طبق آما،ر زمان مناسب برای بارگذاری محتوا بین 1 تا 3 ثانیه است. عموما کاربران بیش از این زمان صبر و بردباری ندارند و اگر زمان بارگذاری بیش از این طول بکشد مخاطب، سایت را می بندد.

یکی از اشتباهات رایج در طراحی وب سایت، استفاده از هاست‌های رایگان و اشتراکی است. با استفاده از هاست رایگان و یا کم کیفیت، سرعت عملکرد سایت شما پایین می‌آید. در نتیجه حوصله مخاطب را سر میبرد و علاوه بر آن با سایر پلتفرم های اجتماعی هم مرتبط نخواهید شد. مهم تر از همه خودتان مالک اصلی سایت تان نخواهید بود.

5- جایگاه محتوا

یکی از اشتباهات رایج در طراحی سایت، عدم وضوح محتوا است. یعنی مخاطب باید مدتی را در میان صفحه شما بگردد تا محتوای مورد نظر خود را پیدا کند. این سردرگمی اصلا برازنده یک سایت حرفه ای نیست. ممکن است سایت شما تمام استانداردهای فنی را هم داشته باشد اما اگر محتوای واضحی را به مخاطب ارائه ندهد قطعا با شکست رو برو خواهد شد.

6- دسترسی اطلاعات

بیشتر مخاطبان وب سایت به خصوص وبسایت‌های فروشگاهی و اداری به دنبال اطلاعاتی هستند که بتوانند به آن شرکت یا فروشگاه دسترسی یابند. از جمله اطلاعاتی مثل شماره تماس، آدرس، آدرس ایمیل، آدرس شبکه‌های اجتماعی و … این اطلاعات را در انتهای صفحه اول یا در صفحه تماس با ما حتما قید کنید. چنین اشتباهات رایج در طراحی سایت می تواند به از دست دادن مشتری و مخاطب و در نتیجه افت در کسب و کارتان منجر شود.

7- جستجوی پیشرفته

یکی از اشتباهات رایج در طراحی سایت این است که صاحبان سایت وجود باکس جستجو را جدی نمی‌گیرند و یا آن را فراموش می‌کنند. به این فکر کنید که سایت شما یک بانک اطلاعاتی است و مخاطب شما باید از بین صدها محتوای اطلاعاتی به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کند. قطعا هیچ مخاطبی تمام مقالات و صفحات سایت را به دنبال یک محتوای خاص زیر و رو نمی کند. باکس سرچ این امکان را به مخاطب می دهد که به راحتی محتوای مورد نظر خود را سرچ و پیدا کند. در نتیجه وقت بیشتری را در سایت شما سپری خواهد کرد بدون اینکه حوصله اش سر برود.

8- استفاده از موزیک

استفاده از موزیک در پس زمینه سایت، جزو اشتباهات رایج در طراحی سایت است. زیرا تمرکز مخاطب را به هم می‌زند و این عامل باعث می شود تا مخاطب بلافاصله صفحه سایت را ببندد.

9- منوی کاربردی

عدم استفاده از منوی کاربردی و استاندارد برای سایت نیز جزو اشتباهات رایج در طراحی وب سایت است. زمانی که مخاطب وارد سایت شما شود طی 0.05 ثانیه تصمیم می‌گیرد که در سایت شما بماند یا صفحه را ببندد. از آنجا که عموما کاربران در دنیای وب خیلی صبر و حوصله ندارند بلافاصله به دنبال منو سایت می روند تا زودتر به نتیجه برسند. هرچند باکس سرچ راهی برای رسیدن به هدف است. اما نوار منو یا نوار ناوبری راحت ترین راه برای رسیدن سریع به محتوای مورد نیاز مخاطب است. سعی کنید نوار منو را به گونه ای طراحی کنید که مخاطب بتواند از تمامی صفحات به نوار منو دسترسی پیدا کند.

10- طراحی ریسپانسیو

از آنجا که موبایل ها تواسته اند به راحتی جای کامپیوترها را بگیرند، سایتهای ریسپانسیو عملا کاربران بیشتری را جذب می‌کنند. پیشرفت تکنولوژی در گوشی های هوشمند باعث شده که به کامپیوترهای همیشه در دسترس و همیشه آنلاین تبدیل بشوند. طبق آمار کمتر از 9% افراد از سایت‌های ریسپانسیو نشده بازدید می‌کنند.

آن هم به اجبار. عدم توجه به این موضوع یکی از اشتباهات رایج در طراحی سایت است. حتما برای ریسپانسیو بودن سایت اقدام کنید تا تمام جزئیات سایت در تمامی دستگاه ها دیده شود.

11- تگ های H

تگ های H جز مواردی است که در سئو و رتبه بندی سایت بسیار مهم است. استفاده از آن هم خوانایی سایت را بالا می‌برد و هم توجه مخاطب را بیشتر به مطلب جلب می‌کند. در واقع هر جمله ای که جزو تگ اچ باشد، به صورت بلد شده مطالب را برای خواننده تفکیک و مطالعه و بررسی را آسان تر می‌کند.

12- دامنه سایت

یکی از اشتباهات رایج در طراحی سایت عدم توجه به نکات مهم در مورد ثبت دامنه سایت است. سعی کنید آدرس سایت تان اسم برند، شرکت، خدمات یا محصولی باشد که سایت را برای آن ساخته اید. در این صورت برندسازی هم کرده اید. اگر اسم دامنه خیلی طولانی باشد در حافظه مخاطب باقی نمی ماند. پس بهتر است که از اسم های مخفف استفاده کنید.

13- فایل های فلش

استفاده مکرر از فایل های فلش یک اشتباه رایج در طراحی سایت است. برخی از طراحان سایت یا مدیران تصور می‌کنند استفاده مداوم از فایل های فلش و انیمیشن سازی ها در تمامی صفحات سایت، جالب است. اما این کار از دید مخاطب اصلا زیبا نیست و حوصله مخاطب را سر می برد. علاوه بر آن فایل های فلش در سیستم هایی که برنامه فلش روی آن نصب نیست لود نمی‌شود. همچنین استفاده مکرر از فایل های فلش سرعت و عملکرد سایت شما را پایین می آورد.

خطا

14- خطای 404

هیچ کاربری دوست ندارد پس از کلیک روی لینک مورد نظرش با خطای 404 روبرو شود. از اشتباهات رایج در طراحی سایت این است که وقتی سایتی به طور کامل طراحی آن تمام نشده را آپلود کنید تا بالا بیاید. این کار باعث ایجاد خطای 404 می شود. در نتیجه مخاطب شما اعتماد خود را نسبت به سایت شما از دست می دهد.

15- بنرهای تبلیغاتی

بیشتر کاربران اینترنت از سایت‌های شلوغ چشمک زن بیزارند. این سایت‌ها بیشتر مخاطب را سردرگم و خسته می کنند. بنابراین سعی کنید از بنرهای تبلیغاتی کمتر استفاده کنید. یکی از اشتباهات رایج در طراحی وب سایت این است که برخی طراحان مطالب مهم و اصلی سایت را هم در قاب یک بنر چشمک زن طراحی می کنند. این کار توجه مخاطب را جلب نمی‌کند بلکه آن را بصورت یک تبلیغ می‌بیند و از کلیک بر روی آن اجتناب می کند.

16- استفاده از متن

مخاطبان اینترنتی به دنبال رنگ و شکل‌های جذاب هستند. آنها از دنیای سایت‌ها توقع ندارد که مثل یک کتاب پر از متن‌های یک دست باشند. یک اشتباه رایج در طراحی سایت عدم توجه به این موضوع است. استفاده طولانی از متن، چشم مخاطب را خسته می‌کند و باعث می شود دیرتر به محتوای مورد نظر خود دسترسی یابد. در نتیجه با یک کلیک سایت را می بندد. بهتر است از طراحی صفحات کتاب مانند دوری کنید. می توانید برای هر بخش سایت یک تیتر با فونت و رنگ جذاب طراحی کنید. بخش کوچکی از متن دیده شود و برای مخاطبی که به دنبال آن موضوع است لینک ادامه مطلب را طراحی کنید تا با کلیک بر روی آن وارد صفحه دیگری شده و ادامه مطلب مورد نظر را بخواند.

17- بررسی مرورگرها

سایت خود را پیش از آپلود در چند مرورگر مختلف چک کنید. زیرا ممکن است در برخی از مرورگرها سایت شما لود نشود و یا بالا نیاید. از اشتباهات رایج در طراحی سایت توجه به این موضوع است. چون هنوز برخی از کاربران با مرورگرهای قدیمی کار می کنند و عدم توجه به این موضوع باعث می شود تا بخشی از مخاطبان خود را از دست بدهید.

18- تگ ALT و Title

از تگ Alt برای عکس ها استفاده کنید. این تگ یکی از فاکتورهای تاثیرگذار در سئو سایت است. زیرا اگر به دلیل کندی اینترنت یا هر دلیل دیگری عکس ها برای مخاطب لود نشد لااقل متن را ببیند. و زمانیکه موتور جستجو تصاویر را ایندکس می‌کند با استفاده از متن این تگ مفهوم تصویر مورد نظر را متوجه می شود.

استفاده از این امتیاز بر روی سئو و رتبه بندی سایت نیز تاثیر گذار است. در واقع عدم استفاده از این تگ ها نوعی نقص در سایت شما محسوب می‌شود و جز اشتباهات رایج در طراحی سایت و سئو است.

19- مدیریت هدف

وقتی یک سایتی را راه اندازی کردید باید به مدیریت آن فکر کنید. تمام اشتباهات رایج در طراحی به خاطر عدم آگاهی از مدیریت درست یک سایت پدید آمده است. علاوه بر آن، این تصور که با آپلود سایت همه چیز تمام شده نیز اشتباه است. هیچ سایتی فقط با آپلود شدن جذب مخاطب ندارد. هدف خود را مشخص کنید. شما باید بدانید که هدفتان از سایت چیست. فروش؟ معرفی برند؟ تبلیغات؟

پس از مشخص شدن هدف باید رقبایتان را شناسایی کنید. باید به دنبال راهکارهایی باشید که بهتر از رقیبان در نگاه مخاطبان دیده شوید. به دنبال جذاب تر بودن باشید. خودتان را جای مخاطب بگذارید؟ از یک سایت چه توقعی دارید و همان را پیاده سازی کنید. برای بهتر بودن استراتژی بچینید. در مورد بازاریابی دیجیتال و جذب مخاطب تحقیق و مطالعه داشته باشید و سایت را پس از آپلود شدن به حال خود رها نکنید.

20- رنگ لینک ها

این موضوع در واقع جز اشتباهات رایج در طراحی سایت نیست. بلکه نوعی پیشنهاد برای جذاب تر بودن سایت شماست. تغییر رنگ لینک‌هایی که روی آنها کلیک شده برای مخاطب خیلی جذاب است. علاوه بر نوآوری، مخاطب متوجه خواهد شد که کدام لینک‌ها را قبلا چک و مطالعه کرده است. در واقع باعث می شود که مخاطب مجدد و به اشتباه وارد لینک‌هایی که قبلا بررسی کرده نشود در نتیجه در وقت مخاطب نیز صرفه جویی می شود.

turned_inدسته بندی : طراحی سایت
moreبرچسب : ، ، ،

مطالب مرتبط

16 ویژگی اصلی یک وب سایت جذاب
12 ویژگی مهم در طراحی وب سایت خبری

2 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

  • زهره طهماسبی
    1403-04-03 17:55

    نکات و فاکتورهای کاربردی خیلی خوبی رو عنوان کردید. شما بهینه سازی وب سایت رو هم انجام میدید؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست